Rovnátka a síla ionizačního kartáčku

Rovnátka jsou jedním z nejúčinnějších nástrojů dnešního zubního lékařství při nápravě nepravidelnosti chrupu. Jejich funkce je důležitá nejen při rovnání estetických nedokonalostí, ale rovněž při závažných vadách skusu. Po jejich aplikaci musí pacient klást větší důraz na ústní hygienu, neboť prostředí v ústech se změnilo a je důležité přizpůsobit tomuto prostředí techniku čistění.

rovnatka_clanek_small

Dnes již existuje celá řada ortodontických aparátů, které dělíme na tři druhy a to fixní, snímací a fóliové. Snímací a foliová rovnátka můžeme vyjmout z dutiny ústní a zuby vyčistit standardním způsobem. Důležité je brát zřetel na hygienu samotného snímacího aparátu a pravidelně jej čistit. 

S fixními rovnátky je proces o něco složitější, dělíme je podle druhu použitého materiálu z něhož jsou zámečky vyrobeny a to především na kovová a keramická. Nejnovější druhy fixních rovnátek lze aplikovat i na vnitřní stranu zubů. U všech těchto druhů je k zubu speciálním lepidlem přilepen zámeček, který se stává potencionálním místem kumulace zubního plaku. Fixní aparát bohužel značně komplikuje hygienu dutiny ústní a v nejhorším případě, při jejím špatném provádění, může vést k nevratným poškozením. Bakterie se usazují okolo zámečku, kde demineralizují sklovinu, což znamená, že kyselé produkty metabolismu bakterií narušují strukturu skloviny. Pokud tento proces pokračuje do hlubších vrstev zubu, poškození se stává nevratným a na zubu vznikne estetická vada v podobě křídově bílé skvrny. Od ní už není příliš daleko ke vzniku zubního kazu.  Po sundání aparátu pacient tedy nemusí mít tak krásný a zářivý úsměv jaký od léčby očekával.

Při péči o chrup s fixními aparáty se pacient neobejde bez dalších pomůcek zubní hygieny. Důležitým faktorem je použití mezizubních kartáčků a rovněž jednosvazkového kartáčku spolu s kartáčkem pro běžné čistění. Mezizubním kartáčkem je třeba si vyčistit všechny mezizubní prostory. Důležité je myslet na to, že zuby budou během celé léčby v pohybu a mezizubní prostory se budou zmenšovat či zvětšovat, proto je důležité mít v zásobě více velikostí mezizubních kartáčků a pravidelně jejich používání konzultovat s dentální hygienistkou. Nejpodstatnější složkou čištění zubů s rovnátky je bezpochyby jednosvazkový kartáček, kterým si ortodontický pacient čistí zuby okolo zámečku pomocí krátkých vibračních pohybů. Jednosvazkovým kartáčkem se také pacient dostane na všechna ostatní hůře dostupná místa, která byla vytvořena přítomností aparátu. Ručním kartáčkem vyčistíme všechny větší plochy a místa okolo dásní vibračními pohyby.

Součástí péče o chrup je zdravá pestrá strava (bez přílišného a dlouhodobého množství cukrů a kyselin), preventivní prohlídky u stomatologa a dentální hygienistky a samozřejmě každodenní čištění zubů vhodnými dentálními pomůckami a správnou technikou.

Ionizační kartáček IONICKISS je obohacen o proces ionizace, což je přidaná hodnota oproti běžným ručním zubním kartáčkům. Ionizační zubní kartáček generuje záporné ionty a usměrňuje jejich tok mezi kartáčkem a zubem. Ionizace tak narušuje iontovou vazbu mezi plakem a zubem, a tím odpuzuje plak od povrchu zubů směrem k hlavici kartáčku. Další výhodou jsou vyměnitelné hlavice, pacient tedy není nucen u sebe neustále nosit různé druhy kartáčků. Na našich stránkách najdete rozsáhlý výběr výměnných hlavic a mezi nimi i hlavice jednosvazkové. Náš kartáček zefektivni vaši ústní hygienu a posune vás do zdravější dimenze.

Na tomto odkazu najdete pro inspiraci hezké fotky, jak přikládat kartáček k zámečkům. http://www.rovnatka-praha.cz/lecba-zacina/. Čistí se nejprve klasicky, jako kdyby rovnátka nebyla tj. vlákna směrem k dásni, pak vlákna přiklápíme kolem rovnátka tj. nad zámečkem a pod zámečkem.

Velké díky za odbornou konzultaci dentální hygienistce paní Anetě Stryjové, DiS  https://www.dentalni-hygienistka.com

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.