Návod jak dosáhnout s kartáčkem IONICKISS těch nejlepších výsledků

MUDr. Jitka Chocholová s námi sdílí svoje zkušenosti „Jak dosáhnout s kartáčkem IONICKISS těch nejlepších výsledků?“ 

JITKA Chocholova 4:3

Tak a je to tady, mám v ruce nástroj, který slibuje způsobit revoluci v čištění zubů. Navlhčím si prst, trochu se zarazím. Druhá ruka je naučená sahat po zubní pastě a ta prý není potřeba. Tak tedy bez ní. Ale stejně přemýšlím je ta pasta opravdu nutnost nebo spíše výhoda?  A co teď tedy přesně s kartáčkem dělat? Znějí podobné otázky povědomě? Jestli je právě čtete, pravděpodobně ano. Nebo možná zatím o pořízení revolučního kartáčku přemýšlíte.  Třeba máte pocit, že by se v péči o vaše zuby dalo i tak něco trochu zlepšit. Přemýšlíte, jestli je možné dosáhnout lepších výsledků i s manuálním kartáčkem. Pro mnohé z nás bude odpovědí ano. A pro mnohé z nás bude lépe zvládnutá technika tím rozhodujícím argumentem proto pořídit si pak i to nejmodernější vybavení, které nás při stejné snaze odmění ještě lepším výsledkem než klasický kartáček.

Ať už si párkrát denně bereme do ruky stále jen klasický nebo už IONICKISS kartáček, vyplatí se uvědomit si, jestli ho po celý ten čas, který investujeme do péče o naše zuby, používáme tak, aby byly výsledkem opravdu čisté, a tedy dlouhodobě zdravé zuby.

Na co tedy zaměřit pozornost?

  • Populární citát říká, že si nemusíme čistit všechny zuby, je ty, které si chceme zachovat. První otázka tedy zní: čistím si opravdu všechny zuby? Některé plošky jsou krásně přístupné a na jiná místa se snadno zapomíná. Hlavně pokud při čištění zapneme autopilota a kartáček pak po sté očišťuje střední řezáky a zezadu stoliček zraje nebezpečný plak. Tip na pomoc? Zaveďme si rutinní postup a začněme čištění na těch méně přístupných místech. Ideálně třeba vpravo vzadu u tváře a postupně se s kartáčkem posouvejme přes vnější plošky zubů až doleva na poslední stoličku. A pak odleva doprava zpět přes patrové plošky zubů. Nakonec očistit kousací plošky. A postup opakovat dole. Zní to snadně, že? Kdo říká, že dokonalé čištění je složité?  Ale i takhle malá změna může udělat obrovský rozdíl

  • Hned se asi logicky nabízí druhá otázka: a čistím si opravdu celý povrch zubu? Protože na zubu existují místa, která jsou zubním kazem ohrožená více. Která? Přesně ta, která jsou trochu hůř přístupná – zubní krčky a mezizubní prostory. Široké téma, o těch druhých příště. Ale stačí malá změna techniky a zjistíme, že dokonalé očištění krčků nestojí žádnou námahu navíc. A zabráníme tím nejen vzniku zubního kazu, ale ve většině případů i hodně nepříjemné přecitlivělosti krčků, ústupu dásní a samozřejmě nebezpečné paradentóze. Jak tedy na to? Kartáček přiložíme k zubu v úhlu přibližně 45 stupňů a tak, aby krajní řada vláken směřovala do dásňového žlábku nebo se dotýkala přímo okraje dásně. A jak asi známo, čistíme kruhovitým až vibračním pohybem, podle naší zručnosti. Touhle drobnou změnou – skloněním kartáčku do úhlu a jeho umístěním do kontaktu s dásní - zajistíme, že bude plak odstraňován i z dásňového žlábku, kde nejvíc ulpívá. Pokud kartáček navíc umožňuje rozrušení a odpuzování plaku od povrchu zubu ionizací, bude dosažení dokonalého výsledku ještě snazší.

  • Poslední zásadní tip – Když si chrup „čistíme“ jako celek, ne jako jednotlivé zuby, hodně plošek, hlavně ty přivrácené do mezizubních prostor, zůstávají neočištěné. Zuby nejsou řada krychliček, kterým by stačilo vodorovným pohybem jen setřít jejich vnější a vnitřní plochy. Pro zjednodušení si je můžeme představit spíš jako příslovečnou řadu kulatých perliček. A hned je jasné, že kartáček se musí naklánět nejen v konstantním vertikálním směru k dásňovému žlábku, ale i v horizontálním směru na každém zubu k jeho oběma mezizubním prostorům. A toto jak na tvářové, tak na patrové, resp. jazykové straně zubu.

 

Ačkoli oba první body nás nebudou stát žádný čas navíc, třetí bod docela pravděpodobně aspoň části z nás dobu strávenou čištěním trochu prodlouží. A pokud by to bylo prodloužení výrazné, je to dobrá známka toho, že jsme se sice dlouhodobě v tomhle směru zanedbávali, ale že to nyní napravujeme a že můžeme očekávat velké výsledky.

U kartáčku IONICKISS je také důležitá voda (alespoň trochu) právě pro proces ionizace. Proto je důležité vlákna kartáčku dobře namočit a dobrou technickou zuby vyčistit. A výsledek? Zkuste sami, za mě na výbornou, hladké zuby bez plaku celý den.

Tak a teď máme v kostce zvládnuté základní body účinného čištění, i když tipů je samozřejmě mnohem víc a postup podle našich individuálních potřeb spolu s praktickým nácvikem, jak na to, nejlépe zkontroluje a upraví naše dentální hygienistka.

Připomeňme si tedy aspoň pár dalších vlivů, které se podílí na výsledku našeho snažení:

  • kvalita očištění mezizubních prostor pomocí mezizubních kartáčků, případně nitě

  • kvalita naší výzbroje – hlavně správná měkkost kartáčku, dostatečně malá hlava, včasná výměna kartáčku nebo v lepším případě jen jeho hlavice, jeho pravidelné čištění a dezinfekce, zapojení dalších pokročilých možností jako je poměrně náročná, ale účinná manuální solo technika nebo snadné zvýšení účinnosti čištění pomocí IONICKISS kartáčku

  • co dalšího s kartáčkem provádíme – hlavně dostatečně malý tlak a dostatečný čas, po který kartáčkem čistíme jednotlivé plošky.

 

Možná vás teď napadá, že je to všechno jen o kartáčku. A co ta na začátku zmiňovaná pasta? Jde to bez ní? Podrobná odpověď by vydala na další článek, ale ta stručná je jednoznačné: Ano, jde to bez pasty!“ Podstatou čištění je prostě mechanické a v případě IONICKISS kartáčku principem ionizace zefektivněné odstranění plaku z povrchu zubu. Zubní pasta má svoje funkce, které mohou mít pozitivní, ale i negativní účinky, ale samotné čištění nijak neusnadňuje. Možná dokonce naopak nám některé pasty díky své silné aromatizaci a chuti dávají falešný pocit, že je vyčištěno.  Koneckonců, tradiční solo technika, při správném provedení nejpreciznější z klasických manuálních technik čištění, se také provádí bez použití pasty. Tady právě IONICKISS solo kartáček má bezkonkurenční výhodu oproti standardnímu solo kartáčku, a to právě funkci ionizace, která pomáhá efektivně odstranit plak.